Największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie już działa.

Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują w farmy fotowoltaiczne. To pokazuje nie tylko ogromne możliwości instalacji PV, ale też zaskakujące ceny zakupu energii pozyskiwanej ze słońca. Największa elektrownia fotowoltaiczna w Abu Dhabi generuje moc rzędu 1,177 GW, a cenę sprzedaży w przeliczeniu na polskie złotówki ustalono na poziomie 0,1 zł za kWh! 

Powierzchnia potrzebna do tak dużej farmy słonecznej to 8 km2, rozmieszczono na niej aż 3,2 mln paneli fotowoltaicznych. Elektrownia słoneczna Noor Abu Dhabi to dzieło specjalistów z japońskiego konsorcjum Marubeni, które do montażu wykorzystało moduły fotowoltaiczne produkowane przez znaną na całym świecie firmę JinkoSolar oraz miejscowy koncern Abu Dhabi Water and Electricity Authority. Nieco ponad połowa paneli (60%) należy do rządowego przedsiębiorstwa, nieco mniej (40%) podzielono między koncerny z Japonii i Chin. Dostarczeniem niezbędnych do działania instalacji PV falowników zajął się producent Ingateam z Hiszpanii. Instalacja została wyposażona łącznie w 402 centralne falowniki mające jednostkową moc 2,33 MW(AC). 

Rozwój farm słonecznych to plan ZEA na najbliższe lata

Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodnie z aktualną strategią energetyczną planują zwiększenie udziału farmy fotowoltaicznych w aktualnym rynku energii pozyskiwanej z różnych źródeł. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to do 2050 roku połowa rynku energii będzie należała do instalacji PV. Ma to umożliwić redukcję dwutlenku węgla do atmosfery o 70%. Odbiorcą, który uzyskał gwarancję po cenie aukcji jest miejscowy koncert należący do ADWEA. Inwestycja w Abu Dhabi trafiła na pierwsze miejsce rankingu największych farm słonecznych na świecie. Zepchnięta została tym samym na drugie miejsce elektrownia z Chin, generująca moc 850 MW. Trzecie miejsce należy do inwestycji o mocy 648 MW, która znajduje się w Indiach. Pierwsze miejsce w rankingu to nie jest ostatnie słowo Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Aktualnie prowadzone są prace przy budowie farmy w Egipcie o zakładanej mocy 1,8 GW. Tym samym elektrownie fotowoltaiczne z tej części świata już niebawem będą zajmowały dwa pierwsze miejsca w elitarnym gronie największych inwestorów w fotowoltaikę. Czytaj więcej ciekawostek na portalu o instalacjach słonecznych: http://dotacje-fotowoltaika.com.pl