Agregat prądotwórczy to urządzenie, które sprawdza się w sytuacji braku energii elektrycznej z tradycyjnej sieci. Działanie szpitala, budynków użyteczności publicznej stałoby się niemożliwe bez właściwego zasilenia. Wszędzie tam znajdziemy duże agregaty prądotwórcze, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne w budynkach. Jednym z miejsc, gdzie agregat prądotwórczy jest wręcz niezbędny to plac budowy. 

Brak przyłączenia nowo powstającego budynku do tradycyjnej sieci zmusza ekipę budowlaną do znalezienia alternatywnego rozwiązania do zasilenia maszyn. Musimy posiadać zaplecze energetyczne, dlatego zakup lub wypożyczenie agregatu staje się koniecznością. Takie urządzenie pozwoli firmie budowlanej na zasilenie betoniarki, wiertarek oraz innych maszyn niezbędnych na placu budowy. Ponadto agregat prądotwórczy umożliwi zasilenie niezbędnego oświetlenia w trakcie późnowieczornych prac. Czym w praktyce jest agregat prądotwórczy? Jest to nic innego jak urządzenie podtrzymujące dostawę energii lub jej aktualne dostarczanie. Nic więc dziwnego, że maszyny tego typu znajdziemy w wielu branżach: medycznej, przemysłowej, czy budowlanej. To właśnie plac budowy jest miejscem, gdzie dodatkowe zasilenie jest nieodzownym elementem. Sama budowa urządzenia nie jest skomplikowana, urządzenie nie jest specjalnie awaryjne. Na konstrukcję agregatu prądotwórczego składa się silnik spalinowy napędzający układ, prądnica synchroniczna, rozdzielnica elektryczna, a także urządzenia pomiarowe i kontrolne. Oferta rynkowa podzieliła agregaty pod kątem kilku różnych czynników. Znajdziemy więc urządzenia pracujące na lądzie i morzu, o ruchomej lub stałej instalacji, sterowane ręcznie bądź automatycznie. 

Właściwy agregat na placu budowy

W przypadku zastosowania agregatu prądotwórczego na terenie budowy należy uwzględnić odpowiednią moc urządzenia. Najlepszym wyborem będzie zastosowanie sprawdzonej jednostki 3-fazowej i 400V napięcia. Dlaczego właśnie tak wysokie napięcie? Otóż zdecydowana większość maszyn będzie wymagała podaży dużej ilości energii. Standardowy agregat 230V zwyczajnie nie poradzi sobie w takich warunkach. Moc 50kW zapewni nam niezbędną podaż energii dla wszystkich urządzeń budowlanych. Agregaty tego typu sprawdzają się także w przypadku zasilenia budynków użytkowych. Pamiętajmy, aby unikać kupowania lub wypożyczania agregatu o zbyt niskiej mocy. Może to rodzić szereg problemów na placu budowy. Wybór wariantu trójfazowego pozwala bezpiecznie zasilić wszystkie urządzenia, które posiadamy na placu budowy. Wyższa moc urządzenia to także spokojna głowa inwestora, który nie musi zmagać się z dodatkowymi problemami jak chociażby brak zasilania. Zobacz również: agregat prądotwórczy Ostrołęka.