Projekt wentylacji w domu. Czy jest niezbędny?

Projekt instalacji wentylacyjnej powinien opierać się na normach pozwalających na jego zastosowanie w domu. Często rys techniczny nie przypomina tego, co znajdziemy w budynkach mieszkalnych, lecz jest wzięty żywcem z dużych obiektów. Dostajemy więc realnie projekt, który zwyczajnie nie nadaje się do wykorzystania w domu jednorodzinnym. Dobrze jest więc wybierać rozwiązania przeznaczone stricte pod nasz budynek. 

Warto wykonać projekt wentylacji jeżeli chcemy myśleć o posiadaniu wewnątrz pomieszczeń optymalnych warunków do życia i pracy. Wentylacja grawitacyjna to przestarzałe rozwiązanie, które nieudolnie próbuje oczyścić dom ze „zużytego powietrza”. Zgadza się, że profesjonalna instalacja tego typu zda egzamin jeżeli chodzi o wymianę powietrza w domu. Niestety podczas okresu jesienno-zimowego właściciel będzie płacił znacznie wyższe rachunki za energię cieplną. Należy też wiedzieć, iż dostające się do środka budynku powietrze nie będzie filtrowane, co uniemożliwia łatwe pozbycie się niechcianych substancji oraz alergenów. Polecanym rozwiązaniem w budynkach mieszkalnych jest stworzenie projektu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jest to skuteczna i zarazem bardzo wygodna forma wentylacji w domu, ograniczamy ucieczki ciepła, z kolei powietrze jest filtrowane. Tym samym otrzymujemy czyste powietrze, przy jednoczesnej oszczędności na rachunkach za ciepło.

Sposób poprowadzenia instalacji

Właściwie poprowadzona wentylacja musi uwzględniać położenie kanałów. Osoba odpowiedzialna za projekt musi wziąć pod uwagę montaż kanałów wywiewu i nawiewu w taki sposób, aby zoptymalizować wygodę użytkowania. W przypadku rekuperacji dobrze jest zaplanować jego położenie z dala od sypialni, unikamy w ten sposób dźwięków pochodzących z codziennej pracy instalacji. Potrzebne jest także właściwe zaizolowanie kanałów dla instalacji wykonanej z metalowych elementów, dodatkowym zabezpieczeniem jest polietylenowa powłoka na przewodach. Niestety na rynku znajdziemy fachowców oraz monterów, którzy nie posiadają ani wiedzy książkowej, ani tym bardziej praktycznej. Zdarzają się przypadki montowanie instalacji wentylacyjnej o wydajności wyższej niż wskazują na to potrzeby w domu. Spotykane jest także niedoszacowanie, wtedy obiekt posiada wentylację mechaniczną, która nie spełnia swojego zadania i nie wystarczającej wydajności.

W takiej sytuacji największą stratę ponosi inwestor. Jeśli dobrana zostanie wentylacja, która pracuje z wyższą wydajnością niż zapotrzebowanie obiektu w czyste powietrze to za chwilę zapłacimy wyższe rachunki za prąd do zasilenia rekuperacji. Oprócz tego taka sytuacja przyczynia się do  nadmiernego wentylowania pomieszczeń, co wpływa na ucieczki ciepła z budynku. Ostatecznie zamiast oszczędności możemy mieć szereg problemów związanych z wydajnością i opłacalnością wentylacji, a korzyści może nie być praktycznie wcale.  W przypadku niedoszacowania szybko zrozumiemy, że wydajność nie będzie na takim poziomie, który zapewniłby odpowiednie warunki w środku pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem nie spełni w obu sytuacjach swej roli, co wiąże się z koniecznością projektowania systemu. Wentylacja z odzyskiem ciepła zainstalowana i zaprojektowana przez profesjonalistów gwarantuje komfort użytkowania, który trudno jest znaleźć w innych systemach np. wentylacji grawitacyjnej.