Agregaty prądotwórcze dla zastosowań domowych i budowlanych.

Agregaty jako urządzenia są wykorzystywane zwykle w trakcie klęsk żywiołowych, kiedy dochodzi do różnego rodzaju awarii. Wówczas możliwe jest użycie dodatkowego zasilenia, kiedy brakuje dostawy prądu z sieci elektroenergetycznej. Zerwane linie energetyczne, przerwy w dostawie prądu  to sytuacje ekstremalne, które zdarzają się głównie w miejscach narażonych na silne wichury. Warto jednak podkreślić, że istnieją także inne sytuacje, kiedy to agregat prądotwórczy spełni swoje zadanie i zapewni niezbędne zasilanie w energię elektryczną. 

Kilkudniowy brak energii elektrycznej w domu często skłania do zakupu agregatu prądotwórczego, jednak nie jest to jedyna sytuacja, kiedy to urządzenie się sprawdzi. Agregat w razie potrzeby pozwoli na zasilenie urządzeń RTV i AGD, nie musimy więc obawiać się także sytuacji, kiedy następują uszkodzenia sieci, które pozbawiają użytkowników prądu na kilka dni. Coraz więcej osób wybiera urządzenia produkujące prąd ze względu na potrzebę zabezpieczenia budynku przed brakiem energii elektrycznej z sieci przesyłowej. Agregaty spotkamy także przede wszystkim na budowach wszelkiego typu, gdzie nie ma możliwości wykorzystania prądu z sieci. Wybór właściwego modelu do zastosowań domowych i budowlanych powinien być poprzedzony dokładnym rozeznaniem wśród modeli dostępnych na rynku. W sprzedaży spotkamy zwykłe, niewielkich rozmiarów agregaty prądotwórcze do zastosowań domowych. Znajdziemy także te o rozmiarach przypominających niewielki budynek gospodarczy, które zasilają w razie potrzeby obiekty takie jak szpitale, czy siedziby firm.

Jakiej mocy agregat prądotwórczy będzie potrzebny?

W celu zasięgnięcia informacji najlepszym rozwiązaniem jest dopytanie fachowca, który model będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Jak już wcześniej wspominaliśmy, agregat budowlany do zasilenia maszyn takich jak betoniarka, szlifierka, kosiarka elektryczna będzie musiał generować znacznie wyższą moc. Znajdziemy także modele stosunkowo uniwersalne, które są wyposażone w przełącznik fazowy. W ten sposób urządzenie generuje moc dostosowaną do aktualnych potrzeb i w razie potrzeby można ją zwiększyć. Ustawienie trzyfazowe przełączamy na jednofazowe i wówczas zmienia się tryb pracy z zasilania zwykłych urządzeń domowych do mocy odpowiadającej pracy maszyn budowlanych. Agregat prądotwórczy bywa niezastąpiony jeżeli chodzi o domy jednorodzinne zlokalizowane z dala od centrów miast. Może tam dochodzić do okresowych przerw w dostawie prądu, szczególnie jeśli mówimy o obszarach wiejskich. Niekiedy przerwy w dostawie prądu mogą tam trwać nie tylko kilka godzin, ale i kilkanaście dni. Agregaty prądotwórcze są chętnie wykorzystywane przez właścicieli domków letniskowych, gdzie w razie potrzeby możemy zasilić niezbędne urządzenia elektryczne. Mobilne agregaty cechują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu z powodzeniem zmieścimy urządzenie nawet w niedużym garażu.