Schody wejściowe do domu: płytki kamienne, czy ceramiczne?

Konstrukcja żelbetowa schodów to wariant wybierany niezwykle chętnie przez inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Wynika to z panującego klimatu i czynników takich jak: silne nasłonecznienie latem, wilgoć jesienią i zalegający śnieg zimą. Niezbędna jest więc ochrona powierzchni schodów, a więc wybór materiału odpornego na działanie szkodliwych czynników pogodowych. Wybór materiału dla wykończenia schodów powinien też uwzględniać stylistykę budynku, jednak to wytrzymałość powinna być priorytetem. W tym artykule przedstawimy dwa typy płytek, które są z powodzeniem wykorzystywane do montażu na schodach wejściowych do budynków użytkowych. 

Płytki ceramiczne

Użycie klinkieru, terakoty, gresu jest pożądane ze względu na właściwości tychże materiałów. Są to płytki łatwe w utrzymaniu czystości, z dobrą wytrzymałością i ceną, która nie obciąży portfela inwestora. W przypadku podłóg dla schodów wejściowych wybierane są płytki o klasie ścieralności IV oraz V oraz twardości rzędu 8.  W ten sposób otrzymujemy antypoślizgowe podłoże i dodatkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierajmy także modele o niskiej nasiąkliwości, co zwiększa możliwości materiału w zakresie odporności na wilgoć i mróz. W sklepach budowlanych dostępne są modele dostosowane bezpośrednio do montażu płytek na schodach. Są to zwykle płytki chropowate, które zwiększają przyczepność i stabilność w trakcie wchodzenia i schodzenia po schodach. Zalecanym rozwiązaniem w przypadku płytek ceramicznych i kamiennych jest położenie ich lekkie wystawienie poza stopnie, co pozwala na swobodne odciekanie wody poza konstrukcję schodów.

Płytki kamienne

Płytki kamienne, podobnie do poprzednika cechują się wysoką wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Wśród materiałów, które królują na schodach polskich domów jest między innymi piaskowiec, granita, marmur, czy bazalt. Szeroki wybór materiałów pozwala stworzyć schody wytrzymałe i jednocześnie bardzo estetyczne. Jest to możliwe dzięki różnorakiemu zdobnictwu oraz dostępności kolorów. Znajdziemy tu całe spektrum barw: czernie, brązy, beże, czy róż. Ponadto płytki granitowe można dodatkowo polerować, co nadaje nietuzinkowy efekt schodom. Gotowe płytki kamienne w odróżnieniu od poprzednika trzeba regularnie impregnować raz na kilka lat w celu zachowania optymalnych właściwości przez cały okres użytkowania. Jeśli zaś chodzi o fakturę to znajdziemy tu wersje bardziej śliskie, jak i chropowate. Ze względu bezpieczeństwa zalecamy wybór tego drugiego rodzaju. Natomiast jeżeli nie chcemy rezygnować z walorów płytek śliskich to konieczny będzie montaż listewek antypoślizgowych. Czytaj więcej podobnych artykułów: http://mrowka-kadzidlo.pl