Optymalne warunki w domu przez cały rok dzięki wentylacji mechanicznej.

Upalne lato może być przyczyną nagrzewania się domu. Przebywając na zewnątrz cenimy sobie panujące warunki, natomiast w domu lub obiekcie firmowym liczymy na nieco niższą, bardziej komfortową temperaturę. Aktualnie budowane konstrukcje użytkowe cechują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Rodzi to bardzo poważne kłopoty z wymianą powietrza w środku budynku. W miesiącach letnich nie jest to może tak mocno odczuwalne bo możliwe jest częstsze otwieranie okien, natomiast w okresie jesienno-zimowym będziemy narażeni na ucieczki ciepła. 

Wentylacja mechaniczna skutecznie przewietrzy przestrzeń?

Wysokie nasłonecznienie powoduje zwiększenie temperatury wewnątrz budynku. Schłodzenie będzie więc stosunkowo niełatwym zadaniem, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę domy energooszczędne posiadające szczelną izolację. Skuteczna wentylacja wewnątrz budynku to pierwszy krok zmierzający do zachowania komfortowych warunków do przebywania wewnątrz obiektu firmowego lub domu. Przyjmuje się, że konieczna jest pełna wymiana powietrza w ciągu 24 godzin, a więc w ciągu doby zużyte powietrze powinno zostać wywiane na zewnątrz, a nowe powietrze powinno zastąpić stare. Specjaliści wskazują, że na przestrzeni doby taka wentylacja powinna mieć miejsce przynajmniej raz. Często wybieranym, lecz nie do końca skutecznym wariantem są klimatyzatory, które przemieszczają powietrze przez specjalną instalację chłodzącą. Warto dodać, że takie rozwiązanie nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, powietrze nie jest filtrowane, a co za tym idzie nie wpływa korzystnie na samopoczucie. Ponadto nie ma mowy o wymianie powietrza w budynku. Klimatyzator nie pozbywa się szkodliwych substancji z powietrza, sprawa wygląda podobnie z zapachami czy innymi substancjami jak dwutlenek węgla. Wyjściem z sytuacji wydaje się być system wentylacji z rekuperatorem.

Jeżeli chcemy osiągnąć odpowiednią użyteczność systemu wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła powinniśmy obniżyć intensywność wentylowania przy wysokich temperaturach. Polecanym sposobem jest wentylowanie budynku w godzinach wieczornych lub nocnych, gdy temperatura powietrza znacznie się schładza. Wentylacja mechaniczna w porównaniu do innych rozwiązań zapewnia regularną i skuteczną wymianę powietrza wewnątrz budynku. Powietrze napływające do systemu wentylacji z rekuperacją z zewnątrz jest mieszane z powietrzem, które znajduje się już w pomieszczeniach. Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność na ogrzewaniu budynku, co przekłada się na ekonomię i wygodę użytkowania. Sytem wentylacji z rekuperatorem wyposażony w filtr pozwala na uzyskanie optymalnych właściwości powietrza, co jest niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia, lecz także dla alergików.

Rekuperacja w domu oraz dodatkowe wsparcie

Zabezpieczenie domu lub obiektu firmowego przed rosnącą temperaturą jest możliwe także dzięki innym rozwiązaniom, które mogą wspierać wentylację mechaniczną. Znaczenie ma zastosowanie również innych elementów ochronnych w budynkach. Mogą to być popularne rolety zewnętrzne, markizy, rolety wewnętrzne. Nie jest to wcale wymysł sprzedawców, lecz faktycznie działające rozwiązanie. W jednym z badań dowodzących skuteczności potwierdzono, że akcesoria zewnętrzne takie jak rolety zewnętrzne oraz markizy skutecznie zabezpieczały obiekt przed zbytnim nagrzewaniem się. Stwierdzono też, że rozwiązania w postaci rolet wewnętrznych, czy szyb z powłoką przeciwsłoneczną nie zapobiegają zbyt silnemu nasłonecznieniu w wystarczający sposób. Jak więc widzimy wiele aspektów decyduje o zachowaniu komfortowych warunków wewnątrz pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna połączona z wymiennikiem ciepła (rekuperatorem) skutecznie wspiera budynek w wymianie powietrza i jego schłodzeniu. Nieskuteczne rozwiązania to m.in. wentylacja grawitacyjna uzależniona w dużym stopniu od pogody oraz klimatyzacja, która wcale nie wymienia powietrza w budynku. Zobacz: rekuperacja Ostrów Mazowiecka.