Próg do drzwi wejściowych: obi, castorama, mrówka.

Montaż progów przy drzwiach wejściowych nie należy do zadań trudnych, warto się jednak przyjrzeć dostępnym materiałom wykorzystywanym do ich produkcji. Próg pełnia w zasadzie trzy role: estetyczną, praktyczną i użytkową. Progi drzwiowe zapewniają spójność w budynku, odgradzają budynek od przedostawania się do wnętrza wszelkiego rodzaju pyłów, czy piasku, stanowią dodatkową warstwę izolacyjną dla budynku.

Niekiedy montaż progu jest konieczny nie tylko ze względów estetycznych, ale także przy różnicy w wysokościach podłogi w pomieszczeniach. Niekiedy progi są instaluje się pomiędzy poszczególnymi pokojami ze względu na potrzebę ukrycia łączeń dla poszczególnych podłóg. Widać to wyraźnie na przykładzie pomieszczeń, gdzie podłogi są wykonane z różnych materiałów np. panele w salonie i płytki ceramiczne w przedpokoju. Niekiedy zamiast progu wykorzystuje się listwę progową, co pozwala zachować jeszcze większą estetykę i wygodę w budynku. Progi dzieli się na różne typy ze względu na zastosowany przy ich produkcji materiał, wyróżniamy więc drewno, tworzywo sztuczne oraz metal. Progi produkowane na bazie tworzyw sztucznych np. PCV to niedrogi wariant, który można dopasować do kolorystyki ościeżnic. Progi metalowe wykonuje się zwykle z aluminium i są one montowane przede wszystkim przy drzwiach zewnętrzych ze względu doskonałą odporność na działanie czynników pogodowych. Progi z drewna to wciąż bardzo popularny typ, który jest wybierany ze względu na swoje wyjątkowe właściwości estetyczne.

Montaż wykonuje się przy użyciu kleju bądź kołków. Dotyczy to każdego rodzaju progów, lecz należy dobierać metodę zgodnie z potrzebami wizualnymi. W przypadku drewna próg będzie pasował do każdego typu ościeżnicy. Drewno charakteryzuje się także dobrymi właściwościami izolacyjnymi, zarówno ciepłotą, jak i dobrymi walorami akustycznymi. W razie potrzeby gotowy próg możemy spiłować celem dopasowania do istniejących drzwi. Natomiast nie zalecamy wyboru drewnianego progu w budynkach takich jak urzędy, czy sklepy. Wszędzie tam lepszym wyjściem będą progi wykonane z PCV lub aluminium. Szukasz hasła sklep budowlany Mrówka?