Jak zbudowana jest centrala wentylacyjna, wentylatory, wymiennik ciepła?

Systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej są wyposażone w różne rozwiązania technologiczne. Centrala wentylacyjna jest jednym z nich, gdyż odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach, jego oczyszczanie, chłodzenie lub podgrzewanie, a także nawilżanie lub osuszanie. W domach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj centrale umożliwiające regularną wymianę powietrza, jego oczyszczenie, a także odzysk części energii cieplnej. Określeniem, które upowszechniło się bardziej od centrali wentylacyjnej jest pojęcie rekuperacja. Podstawowymi elementami systemów wentylacji są więc: wymiennik ciepła oraz wentylatory. 

Ilość wentylatorów w systemie nawiewno-wywiewnym

Instalacja jest wyposażona w dwa wentylatory, z czego jeden jest odpowiedzialny za wytwarzanie różnicy w ciśnieniu panującym w przewodach wywiewnych. Drugi zajmuje się nawiewem, dzięki czemu niwelujemy możliwość tworzenia się podciśnienia wewnątrz budynku. Działanie wentylatorów pozwala w regularnych odstępach czasu na wymianę powietrza w pomieszczeniach. Rekuperacja wyposażona w wentylatory o zmiennej mocy pozwala na zachowanie optymalnych warunków przez cały rok i to bez względu na pogodę na zewnątrz. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w okresie zimowym, kiedy nadmierna wymiana powietrza przez tradycyjną wentylację grawitacyjną mogłaby prowadzić do zbyt silnego wychładzania budynku. Dobrym rozwiązaniem jest wybór wentylatorów typu DC-EC. Chodzi tu o zasilenie urządzeń prądem stałym DC, ale co najważniejsze są one wyposażone w silnik bezszczotkowy oraz komutator (EC) pozwalający na wygodną regulację obrotów. Brak silnika szczotkowego jest dużą zaletą, ponieważ urządzenie cechuje znacznie lepsza kultura pracy, należy też wspomnieć o doskonałej sprawności energetycznej. Silniki bezszczotkowe w systemach wentylacji mechanicznej są wytrzymałe, ponieważ nie występują tu żadnego rodzaju wyładowania prowadzące do zaburzeń pracy. Niższa prędkość obrotowa pozwala wentylatorom o zmniejszenie poboru mocy. W przypadku wentylatorów pracujących na prądzie przemiennym (AC) ten współczynnik wzrasta. Nie zapominajmy także o bezstopniowej regulacji, która cechuje się wysoką precyzją. W przypadku rekuperatorów z układem automatyki regulującej skuteczność wentylatorów możemy mówić o znacznie mniejszym zużyciu energii elektrycznej. 

Wymiennik ciepła w wentylacji mechanicznej

Wymiennik ciepła to urządzenie odpowiedzialne za odzyskiwanie energii cieplnej w budynku. Wśród najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w systemach rekuperacji znajdziemy wymienniki krzyżowe oraz przeciwprądowe. W wymiennikach krzyżowych strumien powietrza wywiewanego oraz nawiewanego są skierowane w stosunku do siebie prostopadle. W przypadku rozwiązania przeciwprądowego strumienie powietrza poruszają się równolegle. Wariant przeciwprądowy charakteryzuje się wyższą sprawnością, co przekłada się także na cenę. Mówimy tu o różnicy 30%, ponieważ wymiennik krzyżowy uzyskuje wydajność rzędu 60%, natomiast przeciwprądowy do nawet 90%. W praktyce więc wydajny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest w stanie regularnie wietrzyć pomieszczenia bez ich wychładzania. Nawet jeżeli przyjmiemy temperaturę na zewnątrz wynoszącą w okolicach 0 stopni Celsjusza to nie musimy martwić się o warunki panujące wewnątrz pomieszczeń. Inteligentny system wentylacji pozwala więc zapomnieć o swoim istnieniu.