Miejsce na montaż falownika: co o inwerterze mówią parametry techniczne?

Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala mieć pewność, że system pozyskujący energię ze słońca będzie działał prawidłowo przez wiele lat. W trakcie montażu inwertera jest podobnie, konieczne jest umiejscowienie urządzenia w bezpiecznym miejscu. Mówiąc o takim miejscu chodzi nam o unikanie nasłonecznionych przestrzeni w budynku, czy lokalizację przy urządzeniach generujących wysoką temperaturę. Falownik powinien zostać zamontowany na wysokości oraz w miejscu umożliwiającym skuteczną obsługę. Urządzenie nie może znajdować się na poziomie umożliwiającym dostęp dzieci lub zwierząt. 

Jeżeli montaż inwertera nie uwzględnia podstawowych założeń technicznych dla instalacji fotowoltaicznej to możemy mieć problem z jej wydajnością lub prawidłową pracą całego systemu. Właściwy montaż pozwala na znacznie szybszy zwrot inwestycji, unikamy też ewentualnych awarii i obniżenia trwałości wybranych elementów. Bez względu na model falownika, czy modułów fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na dane techniczne, czyli specyfikację. Ten krótki opis urządzenia pozwala zweryfikować jakie systemy bezpieczeństwa zastosowano i jakich technologii użyto w celu dostosowania urządzeń do pracy w trudnych warunkach. Producenci często oznaczają swoje moduły certyfikatem oznaczonym symbolem IP np. IP65. Oznaczenie to potwierdza, iż moduł, czy też falownik posiadają pewien stopień ochrony przed wodą. Są to oznaczenia wskazujące na ochronę przed zachlapaniem, jak i regularnym kontaktem z wodą. Musimy jednak pamiętać, że bez względu na wybrany model inwertera nie możemy narażać urządzenia na pracę na zewnątrz budynku. Urządzenie należy chronić zarówno przed działaniem wysokich temperatur, jak i mrozu. W karcie technicznej produktu znajdziemy zawsze najważniejsze parametry pracy, takie jak wydajność, ale też okres gwarancyjny.

Producenci inwerterów w swoich zaleceniach mogą też wskazywać wysokość, na której należy wykonać montaż. Istotne z punktu widzenia użytkownika będą także wymiary urządzenia, co pozwoli stwierdzić, czy dany model zmieści się w wybranym miejscu. Dla niewielkich pomieszczeń konieczny będzie wybór mniejszych modeli. Większość parametrów jest pomocna dla samych monterów, którzy dobierają instalację solarną pod kątem kompatybilności. Szczególnie istotne są dane dotyczące mocy wejściowej, mocy maksymalnej, czy liczby stringów na poszczególny MPPT. Czytaj więcej: rodzaje falowników.