Wentylacja grawitacyjna w łazience – zadbaj o prawidłową wymianę powietrza.

Łazienka to pomieszczenie, gdzie skuteczna wymiana powietrza jest niezwykle ważna. Gromadząca się wilgoć, powietrze musi znajdować gdzieś swoje ujście. Służą do tego kanały wentylacyjne, lecz ich prawidłowe działanie jest uzależnione od skutecznego działania wentylacji grawitacyjnej. Kanały wywiewne zlokalizowane są najczęściej pod sufitem, a na ich zakończeniu znajduje się kratka wentylacyjna. 

Drzwi do łazienki oraz wentylatory łazienkowe

Przepływ powietrza w łazience zależy głównie od innych pomieszczeń. Jeżeli drzwi do toalety są szczelnie zamknięte to trudno mówić o skutecznym działaniu wentylacji grawitacyjnej. Dlatego też już na etapie wyboru drzwi należy postawić na model wyposażony w specjalne otwory wentylacyjne. Są one położone w dolnej krawędzi drzwi w formie okrągłych, otwartych przestrzeni lub tradycyjnej wersji z perforowanymi elementami. Prowizorycznym rozwiązaniem dla niepoprawnie funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej może być montaż wyciągu wentylatorowego. To niewielkie urządzenie z wiatrakiem zasilanym prądem stałym. Jest to urządzenie stosunkowo skuteczne, ale nie w każdym przypadku może być użyte. Wykluczony jest montaż w łazienkach wyposażonych w kotły gazowe z otwartymi komorami spalania. Podobnie ma się sprawa kanałów zbiorczych, gdzie zużyte powietrze zamiast na zewnątrz trafiałoby ponownie do budynku. W zależności od potrzeb pomieszczenia możemy wybrać mniej lub bardziej wydajne wentylatory. Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej jest możliwe dzięki zastosowaniu wentylatorów osiowych. W newralgicznych miejscach takich jak kabina prysznicowa stosuje się urządzenia zasilane niskim napięciem tj. 12/24 V. Wynika to z niebezpieczeństwa, które mogłoby mieć miejsce w chwili poważnej awarii i zwarcia instalacji. Jak doskonale wiemy o tragedię wówczas nietrudno, a woda jest doskonałym przewodnikiem energii elektrycznej. Czytaj więcej: wentylacja grawitacyjna.

Jak usunąć nadwyżkę wilgoci?

Oprócz wentylatorów możemy postawić na zakup pochłaniaczy wilgoci. Niestety nie będzie to wariant optymalny, ale za to tani. Jeżeli jednak dopiero stawiamy dom i mamy okazję do dowolnego projektowania systemu wentylacji to zdecydowanie lepszym wyjściem rozwiązującym problemy naturalnej wentylacji będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zastosowany w systemie wymiennik ciepła pozwala zaoszczędzić energię z raz ogrzanego budynku i ponownie ją wykorzystać przy równoczesnej wymianie powietrza w całym budynku. Rekuperacja nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych, a więc działa z jednakową skutecznością przez cały rok.